Czy da się wymienić zniszczony banknot? Jak to zrobić?

Uszkodzony lub popisany banknot to dość częsty widok. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy posiadamy takie środki pieniężne? Czy można je wymienić? 

Możliwość wymiany zniszczonego banknotu 

Wyobraźmy sobie, że wypłaciliśmy część pożyczki z bankomatu i schowaliśmy banknoty luzem do kieszeni. Po pewnym czasie okazuje się, że niektóre z nich są rozdarte. Czy możemy je wymienić? Tak, istnieje taka możliwość, ale nie każdy zniszczony banknot podlega wymianie. Zasady określa obwieszczenie prezesa NBP z dnia 9 lipca 2018 roku. Zniszczony banknot nie może być sfałszowany. Możemy wymienić banknoty, które są: 

  • zawilgocone, zbutwiałe, nadpalone, kruche, 
  • postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, poplamione, odbarwione, 
  • popisane, z nadrukiem czy rysunkiem. 

Banknot może być przerwany na nie więcej niż 9 części, które muszą pochodzić z jednego banknotu i tworzyć 100% powierzchni pierwotnej po połączeniu. Jeśli nie spełnia tego warunku, możemy uzyskać pełną wartość, jeśli zachował przynajmniej 75% swojej powierzchni w jednym fragmencie. W przypadku, gdy banknot ma od 45% do 75% powierzchni, otrzymamy połowę wartości. Poniżej 45% nic nie dostaniemy. 

 
Gdzie i jak wymienić zniszczony banknot? 

Każdy bank w Polsce powinien umożliwić wymianę banknotów spełniających warunki. W przypadku zanieczyszczenia chemicznego, należy o tym poinformować bank. Jeśli banknot jest podzielony na części, pracownik banku skleja go, aby sprawdzić, czy stanowi 100% powierzchni. Na banknocie umieszcza się odpowiednie adnotacje i stemple. Jeśli należy się tylko połowa wartości, informacja o 50% wartości nominalnej zostanie umieszczona na banknocie. 

Przy wymianie bank może poprosić o podanie danych osobowych i okazanie dokumentu tożsamości. Jeśli istnieją podejrzenia co do kradzieży banknotów, wymianę przeprowadza Narodowy Bank Polski, a sprawa może być zgłoszona na policję. Wniosek trzeba wypełnić także w przypadku banknotów zanieczyszczonych, zbutwiałych lub zawilgoconych. NBP powiadomi nas o decyzji za pośrednictwem banku.